6.10.2023, godz. 18:00 ABSURD

Literackie i kulturowe absurdy. Od markiza de Sade, przez Gombrowicza po twórczość Salvadora Dalego, Duchampa, Warhola. W trakcie wykładu spojrzymy dość nietypowo na dzieje kultury światowej przez pryzmat absurdu(ów) oraz ich znaczenia, jako pewnego czynnika wzmacniającego szeroko rozumiane przemiany. Wykład inauguruje kolejną edycję Nocy Bibliotek.

10.11.2023, godz. 18:00 SKRADZIONE – NIEODDANE

Przedmiotem wykładu jest spojrzenie na straty materialne w obszarze kultury na przestrzeni dziejów. Coraz częściej mówi się o konieczności zwrotu przez wielkie muzea zbiorów zabranych chociażby z dawnych kolonii, czy łupów wojennych. Czy restytucja dzieł sztuki jest zawsze możliwa? Jak ważną odgrywa rolę? Czy w ogóle jest (i powinna być) możliwa? Jakie są współczesne trendy, sukcesy i perspektywy związane z restytucją dóbr kultury.

8.12.2023 PIĘKNA MADONNA I SZTUKA

Średniowiecze wykształciło wzorzec tzw. “Pięknej Madonny”, jeden z wielu o skomplikowanej symbolice, ale przede wszystkim – zachwycającej wielością form. Od Madonny z paryskiej Notre Dame, do Pięknej Madonny z czempińskiego kościoła. Wykład-podróż po wyjątkowych miejscach i urzekających dziełach późnego gotyku.

12.01.2023, godz. 18:00 PAŁAC W CZEMPINIU

Jeden z najpiękniejszych, ale i najbardziej tajemniczych pałaców regionu. Powstały z fundacji rodziny Szołdrskich w miejscu wcześniejszego, zniszczonego w czasie potopu szwedzkiego. W trakcie wykładu poznamy dzieje tej wyjątkowej fundacji oraz poznamy niektóre jej sekrety – jak zespół barokowych malowideł. Będzie to zarazem okazja do zaprezentowania zachowanych źródeł odnoszących się do wycinka dziejów samego Czempinia i jego okolic.

9.02.2024, godz. 18:00 SZTUKA KOCHANIA (Z PRZYMRÓŻENIEM OKA)

Lubimy się peszyć, zarumienić, ale zarazem to, co “niewymowne” nieustannie pociąga. Od czasów rewolucji seksualnej podejście do życia intymnego diametralnie się zmieniło. W trakcie wykładu spojrzymy na podręczniki sztuki miłosnej z różnych kultur tradycji, ujmujące ten ważny aspekt życia z punktu widzenia filozofii, medycyny czy psychologii. Nie zabraknie ciekawostek!

8.03.2024, godz. 18:00  HISTORIA JEST KOBIETĄ!

Wykład poświęcony kobietom oraz ich roli w historii. Bohaterki stojące w tle mężczyzn, którzy kształtowali dzieje (lub za takich byli uważani), są współcześnie odkrywane i odzyskują należne im miejsce. Spojrzymy na słynne kobiety, ich losy i znaczenie. Od Lilith i Ewy, przez Artemizję z Halikarnasu, Agnieszkę Sorel, Joannę d’Arc na m.in. Tamarze Łempickiej i Miss Dior skończywszy.

12.04.2024, godz. 18:00 APULIA I JEJ SEKRETY

Przenieśmy się do regionu Apulii, jednego z mniej znanych zakątków Włoch, miejsca spoczynku św. Mikołaja i królowej Bony. Poznajmy malownicze, miasteczka z wyjątkowymi historiami, nieodkrytymi zabytkami. Bari – Alberobello – Matera – Monopoli to zaledwie kilka miast, które odwiedzimy w trakcie wędrówki. Romańskie świątyni, barokowe wyposażenie i unikatowa kultura oddająca ducha południowych Włoch – to właśnie Apulia.

10.05.2024, godz. 18:00 ŚWIĄTYNIE KSIĄŻEK I LITERATURY

Wykład poświęcony dziejom bibliotek, słynnym księgozbiorom, a także – najwspanialszym “świątyniom”, w których gromadzone i udostępniane były i są dzieła ludzkiej myśli i wrażliwości utrwalone w piśmie. Poznamy biblioteki, które same w sobie są dziełami sztuki, a swą formą nie ustępują najwybitniejszym dziełom architektury, malarstwa czy rzeźby.

7.06.2024, godz. 18:00 RODZINA POTWOROWSKICH

Wykład poświęcony rodzinie Potworowskich. Poznamy jej historię, najważniejszych przedstawicieli oraz siedziby: Golę k. Gostynia, Chłapowo, Kosowo, Gorzyczkach czy Parzęczewie. Rodzina związana była z Ziemią Kaliską i Wschowską. Miała pośród swoich członków wyznawców idei braci czeskich i kalwinizmu. Do rodu należał również Piotr – wybitny malarz, przedstawiciel postimpresjonizmu.