VIII SEZON WYKŁADÓW “Z HISTORIĄ PRZY KAWIE”
|Literackie i kulturowe absurdy. Od markiza de Sade, przez Gombrowicza po twórczość Salvadora Dalego, Duchampa, Warhola. W trakcie wykładu spojrzymy dość nietypowo na dzieje kultury światowej przez pryzmat absurdu(ów) oraz ich znaczenia, jako pewnego czynnika wzmacniającego szeroko rozumiane przemiany. Wykład inauguruje kolejną edycję Nocy Bibliotek.
—
10.11.2023, godz. 18:00 SKRADZIONE – NIEODDANE
Przedmiotem wykładu jest spojrzenie na straty materialne w obszarze kultury na przestrzeni dziejów. Coraz częściej mówi się o konieczności zwrotu przez wielkie muzea zbiorów zabranych chociażby z dawnych kolonii, czy łupów wojennych. Czy restytucja dzieł sztuki jest zawsze możliwa? Jak ważną odgrywa rolę? Czy w ogóle jest (i powinna być) możliwa? Jakie są współczesne trendy, sukcesy i perspektywy związane z restytucją dóbr kultury.
—
8.12.2023 PIĘKNA MADONNA I SZTUKA
Średniowiecze wykształciło wzorzec tzw. “Pięknej Madonny”, jeden z wielu o skomplikowanej symbolice, ale przede wszystkim – zachwycającej wielością form. Od Madonny z paryskiej Notre Dame, do Pięknej Madonny z czempińskiego kościoła. Wykład-podróż po wyjątkowych miejscach i urzekających dziełach późnego gotyku.
—
12.01.2023, godz. 18:00 PAŁAC W CZEMPINIU
Jeden z najpiękniejszych, ale i najbardziej tajemniczych pałaców regionu. Powstały z fundacji rodziny Szołdrskich w miejscu wcześniejszego, zniszczonego w czasie potopu szwedzkiego. W trakcie wykładu poznamy dzieje tej wyjątkowej fundacji oraz poznamy niektóre jej sekrety – jak zespół barokowych malowideł. Będzie to zarazem okazja do zaprezentowania zachowanych źródeł odnoszących się do wycinka dziejów samego Czempinia i jego okolic.
—
9.02.2024, godz. 18:00 SZTUKA KOCHANIA (Z PRZYMRÓŻENIEM OKA)
Lubimy się peszyć, zarumienić, ale zarazem to, co “niewymowne” nieustannie pociąga. Od czasów rewolucji seksualnej podejście do życia intymnego diametralnie się zmieniło. W trakcie wykładu spojrzymy na podręczniki sztuki miłosnej z różnych kultur tradycji, ujmujące ten ważny aspekt życia z punktu widzenia filozofii, medycyny czy psychologii. Nie zabraknie ciekawostek!
—
8.03.2024, godz. 18:00 HISTORIA JEST KOBIETĄ!
Wykład poświęcony kobietom oraz ich roli w historii. Bohaterki stojące w tle mężczyzn, którzy kształtowali dzieje (lub za takich byli uważani), są współcześnie odkrywane i odzyskują należne im miejsce. Spojrzymy na słynne kobiety, ich losy i znaczenie. Od Lilith i Ewy, przez Artemizję z Halikarnasu, Agnieszkę Sorel, Joannę d’Arc na m.in. Tamarze Łempickiej i Miss Dior skończywszy.
—
12.04.2024, godz. 18:00 APULIA I JEJ SEKRETY
Przenieśmy się do regionu Apulii, jednego z mniej znanych zakątków Włoch, miejsca spoczynku św. Mikołaja i królowej Bony. Poznajmy malownicze, miasteczka z wyjątkowymi historiami, nieodkrytymi zabytkami. Bari – Alberobello – Matera – Monopoli to zaledwie kilka miast, które odwiedzimy w trakcie wędrówki. Romańskie świątyni, barokowe wyposażenie i unikatowa kultura oddająca ducha południowych Włoch – to właśnie Apulia.
—
10.05.2024, godz. 18:00 ŚWIĄTYNIE KSIĄŻEK I LITERATURY
Wykład poświęcony dziejom bibliotek, słynnym księgozbiorom, a także – najwspanialszym “świątyniom”, w których gromadzone i udostępniane były i są dzieła ludzkiej myśli i wrażliwości utrwalone w piśmie. Poznamy biblioteki, które same w sobie są dziełami sztuki, a swą formą nie ustępują najwybitniejszym dziełom architektury, malarstwa czy rzeźby.
—
7.06.2024, godz. 18:00 RODZINA POTWOROWSKICH
Wykład poświęcony rodzinie Potworowskich. Poznamy jej historię, najważniejszych przedstawicieli oraz siedziby: Golę k. Gostynia, Chłapowo, Kosowo, Gorzyczkach czy Parzęczewie. Rodzina związana była z Ziemią Kaliską i Wschowską. Miała pośród swoich członków wyznawców idei braci czeskich i kalwinizmu. Do rodu należał również Piotr – wybitny malarz, przedstawiciel postimpresjonizmu.