VII sezon wykładów “Z historią przy kawie”
|
02.09.2022, godz. 18:00 | Rodzina Chełkowskich
Wykład poświęcony rodowi Chełkowskich, który – za sprawą Marii i Józefa ze Śmiełowa – stał się jednym z głównych orędowników kultu Adama Mickiewicza. Związki rodziny z Sienkiewiczem, Paderewskim, Hallerem, to wspaniałe historie powiązane z osobami z pierwszych stron podręczników, lecz niemal nieznane powszechnie.
14.10.2022, godz. 18:00 | Miejska betonoza
Żyjemy w czasach, kiedy coraz powszechniejszym zjawiskiem staje się “rewitalizacja” starówek i śródmieści, której skutkiem staje się “betonoza” przestrzeni. W ramach wykładu przyjrzymy się przykładom współczesnych tendencji w urbanistyce miejskiej, rozwiązaniom wzorcowym, ale i świadectwom całkowitego niezrozumienia dla tkanki miejskiej. Odniesiemy się do rozwiązań wielkopolskich konfrontując je z przykładami zachodnioeuropejskimi.
4.11.2022, godz. 18:00 | Rytuały przejścia
W ramach wykładu przyjrzymy się różnego rodzaju rytuałom przejścia związanym z kluczowymi momentami życia człowieka. Wędrówkę odbędziemy przez kultury, kontynenty i społeczności, których zróżnicowane tradycje tworzą fascynującą mozaikę nierzadko zaskakujących obrzędów i celebracji powiązanych chociażby z przejściem z dziecięctwa w dorosłość.
9.12.2022, godz. 18:00 | Medycyna naturalna
W trakcie spotkania opowiemy o metodach leczenia w dawnej Polsce, przyjrzymy się szpitalom, lazaretom, lecznicom cholerycznym, poznamy najsłynniejszych medyków, znachorów, wspaniałe traktaty i ich ilustracje będące nie tylko pomocą naukową, ale także dziełem sztuki. Nie zabraknie zaskakującym przepisów i autentycznych rekwizytów medycznych sprzed wieków.
13.01.2023, godz. 18:00 | Powstanie styczniowe
W styczniu mija 160 rocznica wybuchu zrywu niepodległościowego, który stał się jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach Polski. Na kultury jednak był źródłem inspiracji. Przypomnimy historię, postacie, miejsca i dzieła, odnosząc się do wielu wątków regionalnych i lokalnych. Nie zabraknie chociażby osoby Edmunda Taczanowskiego, dowódcy walk w dawnym Kaliskiem.
10.02.2022, godz. 18:00 | Holendrzy w Polsce
W 2023 roku mija 225 lat od momentu, kiedy Willema van Oranje-Nassau kupił od Antoniego Barnaby Jabłonowskiego dobra w Racocie inicjując w ten sposób wyjątkowy rozdział relacji polsko-niderlandzkich. Ich nie tylko wielkopolskim aspektom przyjrzymy się w ramach spotkania, będącego wstępem do czerwcowych obchodów w ramach “Tygla kultur”.
10.03.2023, godz. 18:00 | Portugalski raj – Sintra
W trakcie spotkania zajrzymy do malowniczego miasta w środkowej Portugalii – Sintry. Usytuowana niedaleko Lizbony, na zalesionych wzgórzach, miejscowość tworzona jest przez kilka spektakularnych założeń urbanistycznych, z których każde urzeka pięknem wyjątkowej formy. Pałace Pena, czy Montserrat to nie tylko rezydencje, ale też wyjątkowe, fantastyczne parki!
14.04.2023, godz. 18:00 | Regalia i klejnoty
Klejnoty koronne to nie tylko urzekające pięknem i fascynujące symbole władzy, ale przede wszystkim element tworzenia wizerunku, ucieleśniający szczególną rolę osób je noszących. Przyjrzymy się najwspanialszym insygniom władzy, poznamy ich historię, symbolikę, skomplikowane losy, ale przede wszystkim poznamy ich siłę!
12.05.2023, godz. 18:00 | Bałkańska poezja ludowa
Bałkany uczyniły z przekazu ustnego i tradycji folklorystycznej kanon literatury narodowej. To osobliwe ujęcie jest fenomenem w skali europejskiej. Spotkanie poświęcimy zaprezentowaniu tej tradycji. Nie zabraknie więc świata przepełnionego fantastycznymi stworzeniami, herosami i uniwersalnymi tematami wpisującymi tę spuściznę w europejską tradycję literacką.
09.06.2023, godz. 18:00 | Muminki i Chłapowscy
Teresa Chłapowska przetłumaczyła większość książek o “Muminkach”. Okazuje się jednak, że w rodzinie nie zabrakło oryginalnych bajek i utworów dla dzieci. Część z nich poznamy za sprawą pierwszy raz prezentowanych rękopisów!