VI sezon wykładów
|
10.09.2021, godz. 18:00 | “Cysorz to ma klawe życie”
W ramach spotkania kontynuować będziemy opowieść o ceremoniale, tym razem cesarskim, a dokładniej obowiązującym na dworze cesarzy bizantyjskich (uznawanym za najbardziej spektakularny w historii), władców Austro-Węgier, hiszpańskim ceremoniale dworskim czy etykiecie obowiązującej na dworze sułtana tureckiego. Podróżując przez historię będziemy mieli okazję zajrzeć za kulisy pałaców, haremów, a przede wszystkim przekonamy się, że to co cesarskie, nie zawszę przekładało się na „klawość”…
8.10.2021, godz. 18:00 | Stulecie urodzin Stanisława Lema. Od biografii do wyobrażeń przyszłości
Przypominając postać najwybitniejszego polskiego futurysty i autora science fiction, chcemy przybliżyć tradycje polskiej i światowej literatury podejmującej temat przyszłości oraz wyobrażeń na jej temat. Sięgniemy również do kina, ale i wyobrażeń minionych wieków i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak wiele z tamtych spekulacji okazało się rzeczywistością. Nie zabraknie też teorii światów równoległych i tuneli czasoprzestrzennych!
ZAPISY ONLINE
12.11.2021, godz. 18:00 | W podziemiach czasu i przestrzeni. Wielkopolskie krypty i mauzolea
Podziemna Wielkopolska. W ramach listopadowego wykładu zajrzymy pod ziemię, a dokładniej przyjrzymy się wybranych kryptom skrytym pod licznymi wielkopolskimi kościołami. Spojrzymy na nie nie tylko jako na specyficzne formy cmentarzy, ale również jako na kulturową i społeczną osobliwość. Skąd się wzięły, czym się różnią, kto je wznosił i co oznaczał ich wystrój? Czy miał ukryty sens? Ile dzisiaj zachowało się krypt i w jakim stopniu są one dostępne? Będzie tajemniczo, momentami mrocznie, ale z pewnością interesująco! Zajrzymy do miejsc, do których od wieków nie zaglądano…
10.12.2021, godz. 18:00 | Skarbce, gabinety osobliwości – rzecz o publicznych tajemnicach
Róg jednorożca, zegary ze strusiego jaja, poruszające się i odpowiadające na pytania maszyny, osobliwości natury, ewenementy przyrodnicze, ale i unikatowe wytwory ludzkiej kreatywności i niespotykane dzieła sztuki (a często i techniki). Skarbce, gabinety osobliwości oraz ich tajemnice, to temat kwietniowego wykładu, podczas którego zajrzymy m.in. do drezdeńskiego skarbca Sasów, praskiego zbioru króla Rudolfa, czy do wiedeńskich komnat klejnotów. Wszystkie one świadczyły nie tylko o zamożności ich właścicieli i mecenasów, ale o leżących u podstaw ich tworzenia – tajemnicy i ciekawości, które zaowocowały powstaniem niespotykanych nigdzie indziej kolekcji.
14.01.2022, godz. 18:00 | Literatura Bałkanów
W trakcie wykładu zapoznamy się z najważniejszymi twórcami i dziełami powstałymi na Bałkanach. Specyfiką tej literatury jest fakt, iż dla większości krajów bałkańskich podstawową epoką literacką było średniowiecze, trwające aż do połowy XVIII wieku! Poznamy dubrownicką, renesansową i barokową poezję miłosną, serbską i bułgarską twórczość inspirowaną literaturą bizantyjską, posłuchamy sevdahu – typowego dla Bośni gatunku pieśni lirycznej, ale również przypomnimy postać jugosłowiańskiego noblisty Ivo Andricia. Porozmawiamy również o recepcji tej literatury w Polsce i Europie.
11.02.2022, godz. 18:00 | Florencja i Medyceusze – stolica renesansu i jego twórcy
W lutowy wieczór przeniesiemy się do stolicy Toskanii, wprost nad brzegi rzeki Arno, by zagubić się w urokliwych, tętniących życiem i barwami uliczkach Florencji i poczuć atmosferę kolebki renesansu. Spojrzymy na miasto nie tylko przez pryzmat wyjątkowej sztuki, której mecenasami byli Medyceusze, ale również pochylimy się nad fascynującymi dziejami rozwoju myśli, filozofii, zajrzymy do neoplatońskiej Akademii, zgłębimy geniusz odkrywców i wynalazców tamtego czasu.
11.03.2022, godz. 18:00 | Żółtowscy
Spotkanie poświęcone przybliżeniu historii rodu Żółtowskich oraz ich siedzib – Czacza, Głuchowa, Jarogniewic, Ujazdu, Godurowa.
8.04.2022, godz. 18:00 | Chrześcijaństwo w świetle zapożyczeń
Podczas wykładu spojrzymy na chrześcijaństwo z perspektywy mozaiki symboli i wzorców zaczerpniętych z wcześniejszych tradycji, religii i kultur. Zadamy sobie pytanie, na ile jest ono oryginalne i jak na przestrzeni wieków potrafiło adaptować się do nowych warunków.
13.05.2022, godz. 18:00 | Ekstaza, szał, obsesja, natchnienie
W trakcie wykładu usłyszymy o roli ekstazy, boskiego natchnienia czy szaleńczej wizji w procesie tworzenia. Pochylimy się nad literaturą i sztuką, które tematy te podejmują. Dotkniemy pogranicza wielu dyscyplin i różnych perspektyw.
10.06.2022, godz. 18:00 | Antonina z Chłapowskich Górska i jej pamiętnik
Spotkanie dedykowane niepublikowanemu pamiętnikowi Antoniny Górskiej. Poprzez kolejne jego fragmenty zajrzymy do fascynującego świata minionych stuleci. Pamiętnik jest wyjątkowym źródłem zarówno do dziejów Wielkopolski, zwłaszcza rodziny Chłapowskich, ale także podejmuje wiele wątków odnoszących się do kulturalnych, społecznych i politycznych dziejów Polski i Europy.